Pitici Gratis

luni, august 23, 2010

Misterul lui Pleşu

Dacă Pleşu e în aşa hal de deştept, de ce nu găseşte inteligenţa de a se uita în oglindă?

Nu îţi trebuie mult creier să te uiţi la oamenii din jur, să vezi că au două sprâncene, apoi să te uiţi în oglindă, să vezi  că tu ai una pe toată faţa şi să faci ceva în legătura cu asta.

Nu e o idee metrosexuală. Nu zic că ar trebui să se radă pe fese sau să se ducă la solar. Dar arată ca o bufniţă.

Pasul 1. Se ia o pensetă.

Pasul 2. Se pensează smoaca aia penibilă dintre sprîncene, până cînd faţa devine de om normal.

Pasul 3. Se priveşte oglinda zîmbind că se vede un om în ea, nu o cucuvaie.

O să zică cineva. Dom’le, Pleşu e prea ocupat cu gânduri importante ca să se penseze! El desluşeşte misterele vieţii!

O fi prea ocupat să se şteargă şi la cur? De spălat pe dinţi oare se spală Pleşu, sau e prea ocupat? Ia două minute la două săptămîni să se transforme din creatură bizară în om! Ce îl împiedică pe Pleşu să se penseze? E un mister pe care n-o să-l desluşesc niciodată. Ca ăla cu dacă Dumnezeu poate să-şi încălzească la microunde un senviş în aşa hal de tare încât nici el nu poate să-l mănânce.

Dacă Pleşu e în aşa hal de deştept, DE CE NU SE PENSEAZĂ? ŞTIE CINEVA? Există vreun contraargument valabil?  Nu e ras pe piept, nu e dat cu fond de ten. Nu e nimic excesiv de dichisit, gay, fandosit, inutil. Îs 2 minute de îngrijire la 2 saptămîni. Ca atunci cînd îţi storci un coş de pe nas să nu vadă toată lumea puroiul când mergi pe stradă.

Oare în adolescenţă Pleşu îşi storcea coşurile sau le lăsa cu puroi pentru că era prea ocupat cu gânditul ca să le stoarcă şi să se şteargă la cur?

De fapt, ce mă macină pe mine, mai exact este: CE ARE ATÂT DE IMPORTANT PLEŞU DE FĂCUT, ATÂT DE UTIL PENTRU OMENIRE ÎNCÂT NU ARE TIMP SĂ SE PENSEZE 2 MINUTE LA 2 SĂPTĂMÂNI? CE PIERD ĂIA CARE O FAC, ŞI CÂŞTIGĂ EL ÎN ĂLEA 2 MINUTE? ATÂT DE PREŢIOS E TIMPUL LUI PLEŞU? SĂ MĂNÂNCE ARE TIMP? DAR SĂ FACĂ LABĂ? OARE FACE LABĂ ÎN TIMP CE MĂNÂNCĂ CA SĂ ECONOMISEASCĂ TIMP?

posted by Radu at 7:39 am  

76 Responses to “Misterul lui Pleşu”

  1. luvieere
    august 23, 2010 la 7:53 am

    Ce ştii tu, mă, părul ala-i face umbră la nas, să nu facă pe el coşuri :))

  2. dvd
    august 23, 2010 la 7:53 am

    :))) mie imi place ca are fata de bizon

  3. lucianB
    august 23, 2010 la 8:24 am

    sigur are timp, sigur e constient de ce comoara are, poate crede ca ii da un aer mai superior decat are senzatia ca e :))

  4. Anda
    august 23, 2010 la 9:02 am

    Oh, nu! Monospranceana sa ramana! E trademark, ca si mainile butuci si, la o adica, Plesu e oricum prea batran ca se ne mai uitam la el la modul ala in care sa ne deranjeze ca are greutatea unui vitel “crescut ecologic” de la anunturile agricole – chestie care, oricum, eclipseaza autostrada.

  5. ciomu
    august 23, 2010 la 9:26 am

    Ba coy, e din alta generatzie.
    E leat cu alea cu bidineaua netunsa.

  6. Petrov
    august 23, 2010 la 9:45 am

    =)) =)) o fi vreun semn esoteric.

  7. piXel
    august 23, 2010 la 10:01 am

    Esti metrosexual ba desi ai bagat disclaimer. Ce conteaza cum isi coafeaza mutra ?

  8. hm
    august 23, 2010 la 10:24 am

    mda. bendeac a redeschis blogul si tie iti arde de ples. oare ce ne faceam fara bendeac? 100 plesi nu valoreaza o juma de bendeac. acum si cu poza!

  9. SingurEu
    august 23, 2010 la 10:49 am

    Pleşu însuşi este un mister al Universului.
    Sprânceana lui este ca jmenozeala aia de la Logica dintr-a noa: PROPOZIŢIA DIN ACEASTĂ CĂSUŢĂ ESTE FALSĂ.
    Pleşu este un perpetuum mobile al paradoxului intelectual. Gen.

  10. Georgiana
    august 23, 2010 la 11:02 am

    Cucuvaia este brandu de disciplina al filosofiei, therefore…..

  11. slobozitorul
    august 23, 2010 la 11:02 am

    sa-mi bag pula, ce subiect de trei carnati!

  12. AI
    august 23, 2010 la 11:21 am

    vrea sa-si exprime trairile mai usor. n-ai cum sa ratezi cand se incrunta cu aia.

  13. o tipa
    august 23, 2010 la 11:48 am

    “Ca ăla cu dacă Dumnezeu poate să-şi încălzească la microunde un senviş în aşa hal de tare încât nici el nu poate să-l mănânce.”

    Interesant cum ai reformulat ideea lui Pascal fara sa fi nevoit sa pui ghilimele. Smart-ish.

    • pitulici
      august 25, 2010 la 10:56 am

      parca era din The Simpsons ” can jesus microwave a burrito that he himself cannot eat? “

      • sciencefictionanton
        august 30, 2010 la 1:05 am

        Parca era paradoxul omnipotentei din evul mediu. Interesant cum poti sa’ti bagi undeva ghilimelele fara sa le pui.

  14. Ani
    august 23, 2010 la 12:25 pm

    barbatii adevaratzi nu se penseaza, nu se epileaza, in general nu se “eaza” ;) :p

  15. Mihu
    august 23, 2010 la 12:59 pm

    parca erai in concediu. ce? te-a apucat simtul datoriei?

    • jimerino
      august 24, 2010 la 12:50 am

      se vede cine e student. nu stii ca se mai si termina concediul.

  16. veone
    august 23, 2010 la 1:01 pm

    @o tipa:
    “Interesant cum ai reformulat ideea lui Pascal fara sa fi nevoit sa pui ghilimele. Smart-ish.”
    Interesant cum ne-ai spus tu ca esti culta si cum esti dintre aia care au inteles aluzia fina. Spart-ish.

  17. constantin
    august 23, 2010 la 2:00 pm

    spunetii ba La Multi Ani (62 ani) si lasati gargara ieftina

  18. TS
    august 23, 2010 la 2:32 pm

    Adauga freak value.

  19. alle
    august 23, 2010 la 2:38 pm

    e spranceana de la al treilea ochi

  20. Ăla micu'
    august 23, 2010 la 3:04 pm

    sa-mi bag pula dacă am auzit vreodată de Pleșu asta..

    • Culmea IQ-ului
      august 23, 2010 la 3:50 pm

      @Ala micu’ : Nici o problema, du-te si mai baga niste Guta si Florin Salam la difuzoare

  21. rr
    august 23, 2010 la 3:37 pm

    @veone= HAHAHAHA

  22. unu
    august 23, 2010 la 3:48 pm

    radu esti un bou

  23. sclipi
    august 23, 2010 la 5:18 pm

    tocmai te-ai intrebat timp de mai bine de cinci paragrafe de ce plesu nu se penseaza? are you out of your friggin’ mind?!

  24. mhm
    august 23, 2010 la 5:23 pm

    domle, gresit! Omul are o a spranceana in plus!! se vede clar in poza. Mult mai rara si net superioara monosprancenei…

  25. rr
    august 23, 2010 la 7:39 pm

    ma, da’ tampiti sunteti, astia de cititi.majorit

  26. rr
    august 23, 2010 la 7:40 pm

    & welcome back, piticilor .la mai multe texte

  27. Stfu
    august 23, 2010 la 9:19 pm

    De ziua omului,chiar asa.macar daca ai putea tu sa faci cat a facut plesu.sa te iei de un om pt un “defect” fizic.lame rau,coae.

    • Radu
      august 23, 2010 la 9:37 pm

      bai, daca avea o ureche mai lunga era un defect fizic. asta e un defect de igiena. daca un tigan pute nu e defect fizic. pute ca nu se spala. la fel si pelesu.

      • woops
        august 25, 2010 la 1:58 am

        cine nu a pacatuit sa arunce cu piatra

  28. veone
    august 23, 2010 la 9:52 pm

    Da’ poate fute cumva cu spranceana aia, ce stim noi?

  29. ostap bender
    august 23, 2010 la 9:54 pm

    simplu, ma veone. se uita pe sub spranceana si fute.

  30. loredana lumpen
    august 23, 2010 la 10:03 pm

    e streasina pt. buboi, sa nu-l ploua nimeni

  31. Buha Neagra
    august 23, 2010 la 10:49 pm

    Ani are dreptate. Si intre pensat si igiena nu exista diferente din intimplare?

  32. ochiul
    august 23, 2010 la 11:11 pm

    Ba, unii considera monospranceana o inzestrare deloc intamplatoare, un gest divin voluntar din partea Creatorului. Astfel, Pleshu nu-si barbiereste zona dintre sprancene pentru a reaminti pe aceasta cale sareacilor de rand cu zona lipsa intre sprancene, ca in afara inteligentei cosmice, el a mai fost inclus si in categoria selecta a oamenilor cu spranceana in regula.

  33. jimerino
    august 24, 2010 la 12:52 am

    ba, nu zic ca e a mea, da’ e haioasa: un tovaras din copilarie le zicea astora cisprânci.

  34. Bianca
    august 24, 2010 la 1:38 am

    Cel mai prost articol din cate am citit de la tine. Te repeti si te legi de ceva ce-i cam nod in papura. Mai era Plesu in traista cu romani celebri de care nu te-ai luat, nu?

  35. andrei
    august 24, 2010 la 3:44 am

    ma radu…tu de ce te speli ? de ce iti razi flocii de la pula si de la subratz ?? sa te placa lumea nu ? sa fi mai acceptat in societate…sa agatzi pizde…crezi tu, ca asta mai vrea sa agatze ceva? sau sa arate mai bine la varsta lui ?

  36. MonicaLuana
    august 24, 2010 la 10:15 am

    Intrebare off topic : oare de ce cand scriu adresa site’ului direct in browser , ma arunca pe un site aiurea? Nu pot intra pe pitici gratis decat din google.

    • Radu
      august 24, 2010 la 10:18 am

      probabil din cauza ca esti proasta si scrii piticigratis.ro in loc de piticigratis.com .

      • gicu
        august 24, 2010 la 12:23 pm

        Luanita, iti recomand sa folosesti cu incredere bookmarks.

        ce gheu e ala de si-a inregistrat piticigratis.ro

      • MonicaLuana
        august 27, 2010 la 6:10 pm

        Dude you suck. Dezamagitor de’a dreptu sa te consider ca ai minte, dar vad ca ai inteligentza sociala a unei ghinde :(

        • Radu
          august 27, 2010 la 6:31 pm

          nu inteleg. ti-am raspuns la intrebare. voiai sa o formulez mai frumos? nu e din site, e din sfecla ta. undeva o faci gresit. probabil din cauza ca esti proasta. de obicei de-aia oamenii o fac gresit.

  37. mrpeanus
    august 24, 2010 la 12:05 pm

    mormolocule, nu poti sa vorbesti de o bufnita fara sa o mentionezi pe alta. crezi ca albulescu nu merita la fel de multa atentie?

  38. Marius Q
    august 24, 2010 la 1:54 pm

    OFF-TOPIC:
    Auzi, Radule, tu esti “autor”, cica. Ti-ai depus, bre, declaratiile alea la CAS, CASS, PNL, BRB si la celelalte agentii de la guvernu’ lu’ Base? CA o fusei azi, de 2 ori, ma luai de cap, imi bagai ce-mi bagai si dupe aia venii acasa. Tu cum faci, centaure?

    ON-TOPIC:
    Plesu e cel mai cool cu paru’ ala, bre, ca unii si-l lasa sub nas, el si-l lasa sub frunte, ca-i mai evident acolo.

  39. esel
    august 24, 2010 la 2:09 pm

    ți-e ciuda, mah, recunoaste!
    in ciuda virilitatii tale verbale, tu arati asa.. finut.
    daca te-as vedea cu o lipitoare deasupra ochilor si cu o claie de par pe față vorbind de pula ta, parca te-as crede ca urasti oamenii si le-ai infige pixuri in țeste. da’ asa..
    mna, imaginea conteaza, ingrijitule

    eh, hai, nu ma invita la demonstratie, te cred, te cred. esti un rau.

  40. B413CAN
    august 24, 2010 la 2:24 pm

    banuiesc ca a ajuns la o varsta la care aspectul sau fizic nu mai e asa important.. in orice caz cu sau fara spranceana tot plesu e

  41. Cisnadianu' Turmentat
    august 24, 2010 la 3:25 pm

    Spranceana lu’ Plesu e brand de look cum e la tine “pula” brand de exprimare. Cu deosebirea ca la tine cand dispare “pula” nu te mai citeste nimeni iar la Plesu cand dispare “spranceana continua” nu mai poate face subiectul pulelor care scriu despre cum arata (ceea ce cred ca l-ar enerva)

    PS: Si daca pulele la pule trag, ramanetz’ la Bendeac (un fel de Plesu pe placul tuturor – si prost si fara par…pe nicariii, cred)

  42. Marghioala
    august 24, 2010 la 4:56 pm

    Oare face laba Plesu’? DEWD! Stop making a point.

    • hm
      august 25, 2010 la 9:52 am

      Problema e, nu daca, ci cui.

  43. Buha Neagra
    august 24, 2010 la 5:20 pm

    Nu face toata lumea? E ca respiratia sau stranutul.

    • Marghioala
      august 25, 2010 la 12:22 pm

      Oare Megan Fox se caca?

  44. skill
    august 24, 2010 la 7:59 pm

    salbatic om plesu asta

  45. Ion Fiu` Ploii
    august 24, 2010 la 9:06 pm

    e pentru senzatii tari,iti spun eu

  46. Gigi Duru
    august 24, 2010 la 10:20 pm

    eu zic ca plesu e virgin, aia e spranceana de virgin

  47. Proasta Curului
    august 24, 2010 la 11:35 pm

    @Ani
    fiica maichii, esti proasta foc. Sa-nteleg ca tie iti place maciuca paroasa?

  48. flocimarunti
    august 25, 2010 la 1:08 am

    tocmai ce am aflat ca bucurenci a recunoscut pe blogul lui ca e poponar:))

    • Radu
      august 25, 2010 la 1:13 am

      old news is old. spusese asta de acu vo 3 ani

  49. Geaxi Marius
    august 26, 2010 la 12:16 am

    Fara sprancene nu ar mai fi Plesu.

  50. viermar
    august 26, 2010 la 2:23 am

    [...] iar firele de par pensate de la Plesu din spanceana ar putea fi transplantate pe cap la Basescu

  51. Ben Dover
    august 26, 2010 la 1:13 pm

    @Radu: E buna observatia, dar vezi ca Plesu nu e om, e boomkin. Dovada aici: http://madmoonkin.com/

  52. Ramses3
    august 26, 2010 la 11:33 pm

    ce tot alo alo, tu cred ca-ncurci itele, pe om il cam doare-n cur de cum arata, de ce reprezinta el in comparatie cu lumea, si lumea cu el, omu scrie despre ingeri si tu il pui sa se penseze? generatia anilor 70 mah, cand trebuia sa ai par cat mai mult ca sa fii flower power?
    puneti o intrebare simpla: tactu, daca ar avea spranceana, s-ar epila? e
    daca era botezatu sau mai stiu eu ce pula mea de generatia pro hiq si nu mai stiu cine? omu e natural, si cred ca i-ar fi rusine sa umble pensat sau mai stiu ce plm, nu pute, nu omoara cu duhoarea, nu se imbraca el patapievici, care tine trendu la scriitori, dar macar e curat, (la TV nu miroase) si tine NEC-ul.

  53. tvee
    august 27, 2010 la 11:46 am

    te plictisesti grav. se simte de multa vreme.
    arunci litere in gradina cu prosti. unii cred ca parasesc incinta.

  54. §
    septembrie 10, 2010 la 1:59 pm

    pt ca plesu e un troll. o face la ‘sto. just 4 the lulz.

  55. roadkill
    octombrie 2, 2010 la 7:54 pm

    mono-spranceana

  56. outzu
    octombrie 18, 2010 la 1:50 pm

    cred ca sprancenele au pus stapanire pe el…..nu poate scapa

  57. Paulik
    mai 19, 2011 la 9:21 am

    Acum, in mai 2011, e si mai amuzant, cand face reclama la Larousse medical, pravalit ca o chiftea gigantica intr-un fotoliu, si spunandu-ne ca e important sa ne cunoastem si sa ne respectam corpul.

    Ca el, probabil, care si-l “prea-mareste”, ca sa fac un joc de cuvinte mai putin inspirat.

  58. licurici romanesc
    august 3, 2011 la 6:29 pm

    In primul rind, fiecare om are dreptul sa fie si sa arate asa cum este, cum doreste, cit timp nu dauneaza pe nimeni. Problema sprincenelor dlui Plesu de fapt nu este problema lui ci a tuturor celor care se ocupa de ea, a tuturor nulitatilor care zi de zi se ocupa cu asa ceva.
    Acest blog vulgar,si intreaga lista de comentaristi dau tarii confirmarea ca Romania sta rau la prezent si la viitor cu asemenea indivizi de calitate execrabila cum este creatorul acestui web/site (pamflet ?) si cei care scriu “perlele” numite comentarii.Cu mare tristete si preocupare constat ca la noi exista prea multa murdarie morala. Acest site nu are nimic inteligent pentru a se numi pamflet ci apartine cosului de gunoi al internetului.

Leave a Reply



Acest site este un pamflet si trebuie tratat ca atare.