Super-eroi: Dihorul Uman

Frate mai mic al Găinomancerului şi rival suprem cu acesta, Dihorul Uman este un super-erou singuratec şi întunecat. După ce fratele său mai mare a trădat abatorul familial, dându-se de partea găinilor şi fugind în lume, părinţii lui Mirel au fost prea devastaţi pentru a mai putea lucra. Aşa că Mirel a fost nevoit să ia în spate toate greutăţile unei vieţi de adult de la frageda vârstă de 21 de ani, lucrând două ture pe zi, ca să-şi întreţină familia şi să nu lase afacerea să moară.

Şi-a urât fratele că l-a lăsat cu asemena responsabilitate. L-a urât şi pe el, şi găinile care îi erau aşa dragi. Din ură a descoperit că poate sfârteca cu dinţii orice gât de găină mai repede decât orice topor cunoscut de om. A început să se pedepsească singur de neajunsurile familiei, dându-şi cu toporul în cap. Astfel a dezvoltat freza aia ciudată şi un cap rezistent ca o găleată de tablă. Trauma i-a abit prematur şi o parte din păr. Înnebunit de ură şi durere, a fugit în lume, fiind adoptat de o familie înţelegătoare de dihori, care l-a învăţat tainele vieţii.

După 7 ani în Tibet, s-a întors mai calm, încercând să îşi împace natura de om cu cea de dihor. Lucrează singur şi când nu salvează oameni, plănuieşte să se răzbune pe fratele lui mai mare care i-a distrus viaţa cu dragostea lui nespusă faţă de găini.

Îl recunoşti după mirosul specific, mai puternic când e speriat sau excitat. Dar, până simţi mirosul, deja e prea târziu. Şi-a înfipt dinţii ca nişte pumnale de azbest adânc, în carotida ta.

Înotător perfect, nu se poate uda, şi se strecoară prin locuri imposibile, ca ţeava de la veceu, muşcând răufăcători de interiorul anusului în timp ce se cacă. Se regenerează cu viteza unui dihor.

Slăbiciuni: Îi place să molfăie ouă. Cum vede ouă, cum le molfăie. Nu se poate abţine.

Strigăt de luptă: „După ce trec eu, nimeni nu se mai cacă drept!”

***

Comentarii (44)

  • Shark spune:

    Metrosexualitatea loveste din nous!

  • Robert spune:

    Nu am nimic de spus…

  • Pandele spune:

    Io vreau sa stiu de unde ii iei, frate? E un fel de demotivatorZ.com pe undeva cu dastia?

  • Jo spune:

    Iar ai dat-o in bara frate cu zoologia. Ii spui sconcsului dihor :).

  • ana spune:

    super erou la dansez pentru tine

  • virgina spune:

    O s-ajungi sa scrii ”ferma animalelor” in varianta hipsterfarasperma

  • Printesa cu virtuti spune:

    Unu fara traume in copilarie nu produci? :)

    • Radu Post author spune:

      poti sa ai freza aia fara traume?

      • Printesa cu virtuti spune:

        Eu stiu cativa fara freza de-aia si cu traume, deci banuiesc ca se poate si viceversa. Poti sa ai ceva chimie gresita la creier genetic si-ti faci freza aia, nu-i problema. Unii nu sunt singuri nici macar in capul lor, acolo tot felul de vietati ii traumatizeaza – dragoni, curve in flacari, zmei inaripati. Si cu traume reale sunt la fel de tristi. Ospiciul in aer liber are paturi si camasi pentru toti.

      • Printesa cu virtuti spune:

        Mh. De la un moment dat in viata, printr-un „dar” divin poate („” pentru ca in general e neplacut), ai inceput sa vezi mizeria umana. De atunci, ochiul ti s-a sensibilizat, astfel te-ai specializat sa vezi numai mizerie, lucru care nu e incorect si pentru care te felicit. Nu te felicit insa pentru faptul ca iti lipsesc niste filtre de finete. Lumea asa este, ai dreptate. Dar esti ca un televizor vechi care prinde postul, dar nu-l prinde chiar bine.

        De ce de la perceptia ta in jos totul este blamabil? Realitatea perceptiva este un pic alta, usor mai nuantata. Daca dai cu laturi pe absolut orice e foarte posibil sa nimeresti si pe unii care nu merita sa fie atinsi de laturile tale. In lumea asta nu se traieste numai dand cu cacat, pentru ca stii foarte bine ca pentru fiecare razvratire exterioara exista un razboi interior, platesti pentru toate faptele tale si fiinta se razvrateste impotriva ta. Uneori, printre cacat, mai da, frate si cu putin busuioc. Adica scoate din sertar filtrul ala fin ca sa traiasca si una lume mai linistita, poate chiar si tu.

        Ai ceea ce se numeste „natural mind” si care nu tine de vreo experienta de viata, ci pur si simplu intuitia de a-ti da seama cum stau lucrurile. De multe ori e neplacut, stiu.

        O admiratoare usor deprimata.

        • Radu Post author spune:

          arata-mi tzatzele si promit ca o sa incerc sa dau numai pareri pozitive despre ele.

          • Printesa cu virtuti spune:

            Fiecare isi stie defectele, si ti le stii si tu pe ale tale, nu-mi fac probleme. Insa daca posezi intuitia despre care iti ziceam ar trebui sa intuiesti cum arata tzatzele, si nu numai, la orice femeie, chiar fara a o dezbraca. Banuiesc ca de aici ti se trage vulgaritatea, ca le vezi celulita prin blugi.

            Eu intuiesc ca atunci cand se vorbeste despre versuri si melodii e mierea de pe o felie de paine a carei cealalta fata e unsa cu cacat sau otrava. Mierea e ca sa poti s-administrezi felia. Cunosc procedura de tratament, se foloseste si la caini cand le dai de limbrici. De aceea de ceva timp incoace te privesc ca pe un veterinar ratat in cariera si cu masterat in eutanasiere.

            Am un singur raspuns pentru tine atunci cand te superi – maimutele cand sunt deranjate se stramba prin gesturi, omul a invatat sa se strambe prin verb.

  • urzica spune:

    cam…pffff.

    si in plus seamana cu un raton, nu cu un dihor.

  • NiuVarshan spune:

    Damn! Sunt aproape sigura ca l-am vazut pe asta aseara in tren.Cam 66% asa.Desigur nu avea freza asta dar privirea aia…oh,privireaia aia sigur arata ca molfaie (la) oua.

  • Mitel spune:

    „Mirel a fost nevoit să ia în spate toate greutăţile unei vieţi de adult de la frageda vârstă de 21 de ani”

    La partea asta am ras in hohote. Poor Mirel XD

  • marmota spune:

    Vezi ca o sa-ti bage pandareni in WOW. Renunta la chinezarii si inca mai poti fi salvat

  • sciencefictionanton spune:

    Dat fiind faptul ca ala misuna prin Cluj mai corect e sa i se spuna: dgihor.

  • chiombi spune:

    eu sunt de acord cu frezele astea. la fel cum sunt de acord si cu numele „ridicol” – mercedes, semajor, ginecolog, partzescu etc. pentru ca vezi din prima ce fel de om e. nu mai stai si de vorba sa afli tot felul de detalii.

  • Chuck spune:

    Pe Moga unde l-ai incadra,Shitomancer ? Saracu’ arata de parca i s-a cacat o mega-cioara pe cutia craniana.

  • h spune:

    iti invidiez imaginatia:))

  • Rotem spune:

    poftim? un comentariu poate sa fie prea scurt? poftim: albit

  • fane de la sifoane spune:

    bai nene astia cu frezele astea de poponari agresati de 4 navetisti beti pula in trenu de Lehliu ar trebui euthanasiati pe loc!vorbind serios acum,chiar provoaca sila si greata,dai in plm de papagali

    • costina spune:

      =)))))))CE NUME SMECHER AI !!

  • esec spune:

    mai bine faceai un post despre blizzcon. sau stai ca tu esti wowfag

    • Radu Post author spune:

      m-am gandit, pana la urma nu imi bat capu. au fost muisti. e tot ce pot sa zic.

  • ion fiul ploii spune:

    Abia astept ca ursii panda sa cucereasca azerothu, poate se schimba si numele jocului, cva

  • cooaee spune:

    gainomancerul parea mai diabolic, asta are o mecla de gay timid =))

    ar trebui sa faci un serial cu terente 2.0 vs superticalosii astia cu freze popo.

  • alice spune:

    ce mandru ii de el…

  • Cosmo spune:

    Nu cred, frate. Nu cred.
    Iti bati joc de mine. Nu exista asa ceva.
    Ei se vad? De unde pula mea vin oamenii astia?

  • plouaafara spune:

    seamana cu una din surorile Jonas…

  • B spune:

    „You give gaaaaaaay a bad name”

  • vreauultimulloc spune:

    de unde plm ii scoti ma, unde e mordor-ul de unde vin astia?

  • Inaptul Sef spune:

    unde ii gasesti ma pe acesti maimutoi nasoi ?

  • bici spune:

    E florareasa la o florarie cunoscuta din Cluj

  • cyxz spune:

    De unde ma-sa pe gheata scoti aceste fiinte nebarbierite ale universului ?

    • costina spune:

      =)))))))AHAHAHAAHHHHHHHH!!!MA PRAPADESC DE RAS!!

  • costina spune:

    =)))bai omule,esti un geniu!si eu sunt nebuna,dar pe tine nu te intrece nici dracu’…nici dracu’ ba ,auzi!?nu mai pot de ras!!!de cateva luni de zile va tot urmaresc…

  • Trotinel spune:

    Oameni buni, nu mai faceți mișto de ăsta, în comparație cu ăilalți ăsta arată aproape normal: zici că e un Vulcanian care a încasat un croșeu de la o bâtă de baseball proaspăt ejaculată și i-a venit brusc ideea să asculte Tokyo Hotel sau ceva de genu…

Adaugă un comentariu