Cum să te transformi din târfă ordinară în târfă vintage

Io nu-s un om prea calm. Da’ dacă ar fi ceva în ultimul timp care m-ar face să vreau să strâng pe cineva de gât până îi prolapsează anusul, sunt filtrele ălea pe care le folosesc toţi hipsterii în pozele de pe facebook.

După puţină cercetare (am urlat la minioni sa-mi explice cineva poponaria asta si mi s-a explicat) am aflat că sunt nişte filtre de instagram, un program pentru macpoponari şi reduşi cu smartfoane care ia o pozoacă şi îi bagă un filtru sepia-sloboziu, care să aducă aminte de polaroidele de acu’ 20+ ani. Bănuiesc că mai sunt încă 30 de programe ca ăsta, ca la orice fiţă, da’ ăsta e cel mai popular.

Pentru că toate curvele contemporane cu candidoză la cur vor să arate ca nişte curve vintigi, cu lăţei.

Şi îi artistic, blea. Apeşi pă un buton şi orice poză în care ai furat hainele de hipioţeală a lu bunica, ai tras lipici şi te-ai dus să te facă băieţii poştă pe melodia aia de căcat a lu’ Gotye are brusc un aer de rafinament.

 

Mă, fetelor. Mirosul ăla de curvă ieftină persistă, oricâte filtre aţi băga pe pozele voastre băşite. Şi nu păcăliţi pe nimeni că n-aveţi tenul palid ca pula mortului lăbăcind imaginea.

 

***

Comentarii (77)

  • 12345 spune:

    High Performance!

    : )

    (somewhere in the back)

  • supereroul spune:

    a raspuns fufa? mie-mi plac ochelarii, jur ca exact ca ea a avut si bunicu, era orb saracu

  • nuki spune:

    Esti muist. Ai sters numele.

    • Pardon spune:

      cauta si tu pe facebook „curvistine hipsterite” ..

  • Handralau spune:

    Ce ai ma cu Gotye ? Se umezesc proastele cand aud pula de melodie …

    • nuki spune:

      Esti degeaba. Trebuia sa scrii cu Helvetica. Niciun hipser care se respecta nu pune un font de-ala de cacat.

      • lajsdl spune:

        M am chinuit 30 de secunde sa mi aduc aminte cum se numeste ca catu ala de font si am pus unu la nimereala.

  • sw33t spune:

    i’d hit it. Your comment was a bit too short. Please go back and try again.

  • Ancu spune:

    hipster lvl : over 9000!!!

    • sjafasfk spune:

      te-n pizda matii

  • fane de la sifoane spune:

    cei ai bah cu barbatii cu hepatita?eu am hepatita C

    • TheCreatrix spune:

      „blea. o aruncat tilivizorul blea. niebunul.”

    • IepureleCuRabie spune:

      Hi, I’m Scott Malkinson and i have diabetes

  • Dicktater spune:

    Un capot statea pe-o zdreamta.

  • Puloş spune:

    Totusi ce treaba are textul cu melododia de la sfarsit?

    Intreb, nu dau cu parul.

  • Un tip spune:

    Ba da’ nu e frumos sa te iei de persoane oarbe. Uita-te la ea in plm, cine isi ia ghete la rochie? (nu ca as fi eu vreun fashion policeman dar…)

  • pesteleincuib spune:

    In sfarsit radule, de cat timp asteptam ceva despre hipsteritze, proaste d-alea cu dresuri verzi sau rosii cu ochelari d-aia mari si freza asimetrica care sug pula in Vama pe nisip.

    • Bogdan spune:

      de fapt problema-i ca tu ai plecat mereu din Vama nesupt..hai fii sincer!

      • Pandele spune:

        Da’ cati is ca el… Cati… Heeee, Doamne…

        • pesteleincuib spune:

          Mai nenea, n-am zis nicaieri ca vreau sa fiu supt de hipsterite jegoase cu hepatita C.

          Sugeti pula cu spume!!!

  • Quentin spune:

    Radule, daca tipa e de fapt Emo, prin comentariul tau de pe facebbok i-ai dat un motiv sa sara pe geam. Nu conteaza ca poate sta la parter – sare de mai multe ori.

  • creca spune:

    bai bașini de bucuresti, ce-aveti cu fata? arata ok.

    • sda spune:

      da’ am zis io ca n-as fute-o?

      • Pandele spune:

        Si io la fel, da una-i a fute si alta-i a face dragoste. Alunele nu’s ca nucile, asta i-am zis si eu maica-mii 9 ani cat am trait in comunism si ma pacalea cu fraza asta. Nici orice gaura umana nu e o pizda. Da, da, astea da adevaruri filozofice!

  • Andrei spune:

    Radule, mi se pare mie sau tu ai un filtru galben peste poza aia a ta ?

    • Radu Post author spune:

      nah, asa era lumina in bar.

  • Inaptul Sef spune:

    schimba scriptul de lightbox ca asta se blocheaza, apesi peste tot in pagina si nu iti mai dispare poza maximizata.

    sau nu e bug… e un feature? :)

  • ILUZIA spune:

    exista vreun filtru prin care se poate suge pula incat sa nu para ca o sugi batraneste ci vintigi?

  • Alina Rad spune:

    Sa nu va fie cu suparare, dar si asta imbracata asa vi se pare curva? Sau de fapt nu are legatura cu hainele?

    • Radu Post author spune:

      io n-am zis nimic de duduie ca ar fi curva. am folosit doar poza ca exemplu de kitsch cu aroma vintage folosit de toate proastele.

  • Ada.T spune:

    Fiecare om e liber sa se manifeste cum doreste atata timp cat nu-i afecteaza/deranjeaza pe cei din jur. Sa tragi asa niste concluzii si sa jignesti la modul asta scarbos si gratuit un om sau un grup de oameni doar din cauza ca preferintele lor difera de ale tale sau pur si simplu nu rezonezi cu modul lor de manifestare ma sperie un pic. Aveam pretentii si sperante mai mari de la ” tineretul din ziua de azi ” care se da a fi mai deschis, mai tolerant, mai inteligent.
    Am citit articolul si cateva comentarii si m-am simtit ca in 311 cand cand se pun batranii cu gura pe cate un cuplu care se imbratiseaza si concluziile se trag la fel de repede si de transant : ea e o curva, el golan.
    Nu-mi place sa trag oamenii de par si sa le arat unde sa se uite, dar aceasta ura si noroi aruncat degeaba inspre un grup de oameni care incearca sa-si faca viata mai frumoasa ( cu filtre, cu toale, cu muzica, filme si ochelari de soare ) mi-a dat impuls si, in afara de asta, prea sunteti toti de acord unii cu altii pe aici, un pic de diversitate face bine la destuparea mintii.
    Peace! Groove the house, feel like a mouse!

    • Radu Post author spune:

      astia nu-si fac viata mai frumoasa. o fac un kitsch.

    • portocalu spune:

      Serios? si cand stai tu pe terasa la un citro si trec pe langa tine 2 cocalari in tricouri roz/verde fosforescent stramte + 2 bucatzi pitzi in roz/verde/galben..etc nu le spui la prietenele tale: uite si la aia ce penali sunt!Daca ma minti si spui ca nu atunci te blestem ca primul care itz da la caca sa fie unu cu tricou armani si freza dinaia…

    • Pandele spune:

      Groove the house, feel like a mouse?!?!? Huh? Maybe „Groove the scale, feel like a whale” it better for you! At least judging by the photo. It does you no justice, my girl, none whatsoever!

    • shotaie spune:

      Ada e virgina      

  • Nicu Calcea spune:

    Oi blea, am citit la Pitici Gratis cuvântul blea. Pizdeţ, blea.

    • Ana spune:

      huinea, iaka pisdets s apara, asta eveniment

  • anna spune:

    piticii lu’Radu sunt cenzurati in Emirate :))

  • Pandele spune:

    Ma, io zic asa: io’s tolerant de la natura, dar nu prost. Ca asta inseamna ca esti daca accepti ABSOLUT ORICE fel de manifestare (sociala, culturala, artistica etc) fara vreo forma de cenzura, macar interioara. Data de bun simt, de morala, etica, plm, de orice te motiveaza pe tine si-ti traseaza sistemul de valori. Nu poti sa zici „eu accept orice rahat, pentru ca sunt tolerant si pentru ca asta il defineste pe X sau Y”, chiar daca X sau Y sunt consacrati. Daca sustii ca faci asta, esti un ipocrit. Sau un indiferent, ceea ce e mai rau. Nu se poate ca in sufletul tau sa nu injuri nitel, macar asa, cu „duca-se naibii!”, pe tiganul care are 4 clase, dar traieste din ragait muzica (sic!) la nunti mult mai bine decat vei trai tu vreodata, intr-o casa cu mai multe camere decat au apartamentul tau si al parintilor tai la un loc si la puterea a 4-a si conduce masini in care tu te urci doar la SIAB. Repet, a fi tolerant nu inseamna a fi prost.
    Asa e si cu hipsterii astia. Sufera de mimetism, sunt niste imitatori (pentru plebe), care nu aduc nimic nou, ci doar exagereaza o serie de trasaturi preluate din trecut. Retro, vintage, old-fashion – notiuni in spatele carora se ascund ei si isi creeaza, ca autistii, o lume imaginara, in care ei sunt eroii neintelesi. Da, sunt de acord cu Radu, oamenii normali, cu educatie, stiu, pot si vor sa injure, ragaie, baseasca, manance gratar si nu salata verde, DAR TOATE ASTEA SUNT FACUTE BY CHOICE, NU BY NATURE. Ei pot oricand sa discute despre filozofie, arta, societate, sa emita pareri pertinente despre orice element valoros din lumea asta, pe care il pot cantari la adevaratul sau pret. Insa un cocalar prost (scuzati pleonasmul!), un manelist, un tigan va face asta BY NATURE, ca nu stie altfel, dar NICI NU VREA ALTFEL. E de needucat. Asa e si cu hipsterii, cu singura diferenta ca ei nu sunt atat de periculosi pentru societate. Nu e vorba de manifestari DIFERITE, care trebuie acceptate pentru ca sunt valoroase, pentru ca ne ofera perspective noi asupra vietii, cu e vorba despre manifestari LIPSITE DE VALOARE, INUTILE, care sunt parazitare si inlocuiesc frumosul cu kitschul.

    • creca spune:

      ai folosit prea multe cuvinte

  • Marghioala spune:

    E nou’ trend de la marii fotografi de reviste glossy. Mai cumapara si tu un vogue, un vanity fair ceva.

    • tonomat spune:

      Deci daca e trendy, trebe adoptat rapid, nu? Din ce in ce mi se pare mai adevarata faza aia ca nu orice gaura e o pizda. Tu si toate vacile incaltate ca tine meritati exilate pe o insula pustie unde sa fiti trendy flendy fara a cauza prejudicii gene pool-ului

  • dadu spune:

    e ok sa iti exprimi o parere, chiar si asa, fara urma de eleganta cum o faci tu aici de obicei (parintii tai stiu, nu?), dar sa te iei de un om in mod direct si sa vorbesti in felul asta e chiar caz penal.
    o sfatuiesc pe fata asta sa faca reclamatie impotriva ta pentru injurii si hartuire si atunci poate te linistesti.

    • spumogenata spune:

      hai lasa-ma cu piticu, iar imi sar toti dracii. da niste comentarii acide in ultimul timp de-mi vine sa-l bitch slap pana pica lat. frumosu’ pamantului, mult prea popularul, omniscientul sugea-mi-ar toti prietenii-ntr-un beci pe-o cola zero si-o tigara carpati.
      da-l in pula aia pe care n-o am de dobitoc, cum se plimba el frumos prin tara si pozeaza toate gunoaiele si le aplica filtre, dupa care mananca shaorma de pe tableta ca pula mea e trendy. si-si da check in la el in patut si se intreaba cine cacat poate sa fie la fel de prost ca el sa mai dea check in in acelasi loc. se duce in gaia si constata ca exista si femei cu burta care-l oripileaza vizual, asta dupa ce a salivat cu orele in tatele lor si se manifesta public. a2a zi decreteaza ziua fara sutien, motiv de laba in urmatorii 2 ani, ca oricum n-a futut decat o femeie-n viata lui, in rest era constant murdar pe pantaloni de cata laba-si facea. ce pula mea, a uitat cand nu se spala cu saptamanile si daca vroiai sa vorbesti cu el trebuia sa stai contra vantului, sa nu te dea pe spate damfu. la cat de des se spala pe dinti, cre’ ca si-acu are firmituri uscate in carii de la cheeseburgerii si merdenelele de vizavi de maxim.

      huh. chill pill. si o camasa de forta.

      de 2 saptamani e pe locul 1 la categoria „cine-mi fute ziua cu prostia”. si e greu sa ajungi acolo, ca am butonul de ignore constant activat.

      • spumogenata spune:

        sa moara ma-saaaaa nu-l mai supooooort.

        Cristi D.
        Cristi D. checked in to Zuzu’s Place

        Parking spot.

        44 seconds ago via foursquare for Android

        Pe scara miroase a sapun. Whoa! Fac vecinii baia anuala
        @piticu21 on Twitter · via Twitter

        Pentru utilizatorii iphone. Instagram exista si pentru windows phone. so deal with it
        @piticu21 on Twitter · via Twitter

        Atunci la vara ce mai facem? http://instagr.am/p/JC_R0YkzD8/ sugem pula pe-o banca in cismigiu sa ne racorim.

        da-te-n cacat d-aici cu parking spot la zuzu.

        centaure, fa ceva te rog. ia masuri.

        • Radu Post author spune:

          chiar nu stiu ce masura sa iau ca prostii ca tine sa nu-i mai faca trafic. ca daca n-ati fi voi, n-ar sti nimeni ca omul asta exista.

          • spumogenata spune:

            din nefericire, il am pe feisbuc. si tre sa-l tin acolo din motive de stalking. da’ mersi de compliment :D. ai si tu dreptate.

  • fotograf spune:

    Fotografia e cea mai adevarata minciuna. Nu conteaza ca o ingalbenesti tu in calculator in 3 sec sau ca se ingalbeneste ea singura in sertar in 30 de ani. Nu exista „culoare reala” in fotografie. Ce daca imi arati un Polaroid real galbui de acu 30 de ani? Ce sa fac cu ea, sa o apreciez pentru ca e veche sau pentru ce arata? Tipa aia si-a pus o poza pe fb,nu la Magnum.Nici goi daca s-ar poza oamenii,fotografia tot nu ar putea fi libera de absolut orice influenta, al vremurilor sau altceva.

    • Radu Post author spune:

      aha. da’ sa bagi efecte de-astea ca sa simulezi vintage-ul e un kitsch.

      • GIEEE spune:

        aha deci tu nu simulezi vintage-ul, tu il faci pa bune. Domle claar simulare, cartonas galben pentru simulare, nu domn arbitru, nu a fost simulare, a fost vintage clar!

        • Radu Post author spune:

          e o diferenta intre o poza cu un om din 1970 si o tipa care simuleaza asta in 2012. simularea e kitsch

  • CharlieSheen spune:

    Bai, eu n-am poze vintigi, dar pot sa zic ca si posturile tale sunt cam pe modul filtru: iei o chestie, iti dai drumul pe ea, intinzi mazga, apoi numesti asta umor original. Fiindca oricum ai scuza cu „acest site este un pamflet si trebuie tratat ca atare”, nu?

    • Stere spune:

      ia-ti ba alt nick ca-l faci de rusine p-asta.

      Dac-ar afla de tine adevaratul Charlie Sheen ti-ar rupe mana si te-ar bate cu ea la cur pana ti-ar iesi cacatul pe nas.

    • Andrei spune:

      Mesajul cu pamfletul din josul paginii e pentru aspectul legal idiotule. Nu l-a pus ca sa se justifice fata de tine.

      • CharlieSheen spune:

        Stie toata lumea, pisi, pentru ce e ala acolo. Nu despre asta era vorba. Poate daca mai citesti de trei ori ai sanse sa nu ratezi complet sensul.

  • RomaniaInEnglish spune:

    Cred ca ai facut comentariul ala pe Facebook doar pentru articol… „2 sec ago”.

    • MooNLighT Lady... spune:

      buna asta :)) de acord!
      si poza e draguta.

  • abc spune:

    Mie imi place poza. Fata e foarte draguta.

  • toteusunt spune:

    man i am very pleased about that article. i am your slave.

  • danut. spune:

    foarte tare, primul post care-l citesc o sa mai rascolesc p’aci putin. o sugestie pentru viitorul post e noua moda, evident tot pe fb sa dai share la toate tipele goale, pline de tatuaje, combinatii de masini si femei goale la care toti belesc ochii. sa zicem ce e la acelasi nivel pentru mine cum e pentru tine instagram-ul. seara faina!

    • creca spune:

      primul post PE care-l citesc..
      vezi greselile lui tariceanu

    • jimerino spune:

      noua moda? ce mortii tei, ai aparut adineauri?

  • portocalu spune:

    nu are legatura cu poza dar are cu povestea cacatului! Tatoiu nu a murit in pestera aia! Am vazuto azi pe realitatea…manca cacat despre uniforme in scoala.Ar fi misto sa le introduca..sa fut si eu o liceanca dinaia care paraie..cu uniforma pe ea…

  • sda spune:

    The candle that burns twice as bright only burns half as long. RIP Kurt Cobain
    18 ani de la cand s-a stins muzica adevarata.

  • ma'tatarfavintige spune:

    baaaaaaaa… sa nu te ma iei de botezatu ca-i sor’mea !!! sa nu zici ca nu t’-am zis !!! tapetatule !

  • Coroner spune:

    Si cum sta cu mainile sa se vada bijuteriile bunicii :-)

  • yoda spune:

    am o camera foto ordinara care are si optiuni pentru diverse filtre, inclusiv sepia. presupun ca majoritatea camerelor digitale au asa ceva. asta nu schimba ideea de baza a postului tau,e doar un detaliu – nu ai nevoie de cine stie ce program decat daca vrei sa schimbi o fotografie realizata initial in modul standard.

  • Lopata spune:

    Ce tare… un comentariu la clipul cu fata aia de 15 ani cu tate misto.

    „mama ce țițe ai”
    jnbjkk – 1 week ago

    „se spune sani boule.
    tot youtube-ul umplut cu tarani!”
    tutoriale239 in reply to jnbjkk – 1 day ago

    Manca-v-as pula voastra, de unde vin oamenii astia? N-ai loc sa dai o palma pe strada ca sare un Cosanzeanu din asta sa le incaseze el pe toate. Pun pariu ca are un nume de gaylord… Mihnea sau ceva similar.

  • CapaceLaPromotie spune:

    mai nou ..de la subiectul controversat la care ne referim in ceea ce priveste acest articol,s-a ajuns in pl m ea la Dezintoxicare..auzi la asta =))are diabet..lesinati:)) *Btw,I`m a girl..sustin articolul.Duminica placuta:D

  • Lolozaur spune:

    Singura greseala pe care o vad in postarea aceasta este ca poza si continutul de langa contrasteaza intr-un mod nefericit. Mi s-ar fi parut un post genial si extrem de bine facut daca in poza era o piti cu sprancenele creionate frumos la 5 optimi de cerc, cu buricul la vedere si calare pe vreo masina cu numar de Spania. plus filtrul. Aici insa vedem o tipa frumusica, fara buze tuguiate, cu ochelari stil Lenon (supradimensioanti, dar asta-i un element de originalitate), moda stil vintage, decor incalificabil (deci nu putem zice 100% ca e gresit) cu un filtru vintage. Deci vintage la vintage. Si eu sunt acid pana la ceruri, si taxez cliseele pana la sange, dar aici chiar cred ca nu era cazul. Cu atat mai putin s-o tii una si buna cu curvele de la Vama, cand fata chiar nu are nici fata si nici atitudine de curva. Parerea mea. Si, apropo, Hepatita C nu prea se ia prin sex oral, deci nu le mai refuzati pe motivul asta. Pentru Hepatita B exista vaccin, vi-l recomand. HIV-ul se ia cam in 6 procente, restul bolilor se trateaza iar pentru sarcina exista pilula de a doua zi. Deci aveti liber la curve, va dau eu. Nu va mai plangeti atata ca fata mare in ziua petirii.

  • Radu spune:

    ha ha, 1 miliard!

Adaugă un comentariu