m-a luat pe nepregatite, bă. bagamiașpula trebuia sa îmi prepar discurs da’ plm, mi-am dat seama prea târziu și prea pilit. cam ca toate dările de seamă din viața mea.
ce să zic, a fost bine, a fost frumos, aș mai face-o o tură poate cu alt nume, dacă chiar mă gândeam că un procent mare din populația care mă cunoaște o să mă strige așa peste 10 ani. la tatuaje m-am gândit că e decizie de lungă durată. la piticigratis, nici prin cap nu mi-a trecut. că ăsa o să fiu io. radu piticigratis. sau radu de la piticigratis, cum mai zic unii, de parcă e un loc unde mă aflu eu și unde mă duc la sfârșitul zilei.
gata bă băieți, sugeți pula mă duc înapoi la piticigratis. că-s radu de la piticigratis. ca dorel de la popesti si fernando de la caransebes.
Știu că e incoerent acest text dar acuma mi-am adus aminte, acuma am băut două bericioace și-s în dispoziția de vorbit despre lucruri. Deci da. Unde eram. Ca la oscar.
Aș vrea să mulțumesc.
Aș vrea să mulțumesc.
Păi în primul rând mie.
Dar hai că puțin și vouă.
Și na, ne susținem și ne vedem și în următorii 10 ani. Nu știu în ce formă. Că sunt nesimțit și am scris mai puțin aici decât aș fi vrut în ultimul timp. Asta e. Am făcut chestii pe care le-am considerat mai constructive. Hoo că tot pentru voi, doar nu pentru mine. Mi-am mai ascutit povestitoricistica. O să termin eu cărțile alea două într-o zi. Și până atunci învăț să scriu din ce în ce mai bine.
Așa că tehnic dacă mă întrebi dacă lucrez la cartea aia cu florin salam călător prin timp, tehnic da. orice fac se pune ca lucru la ea. Orice chestie mă face mai competent să scriu un bildungsroman care va dărâma literatura planetară și, de ce nu, universală, de pe rahatul pe care se balansează.
Hai că m-am pupat singur în cur destul.
10 ani. Mă uit acum pe primul text și mi se pare că declarat, de la început, misiunea mea a fost să facă oamenii care se simt speciali să nu se mai simtă speciali. Cred că m-am ținut de asta serios. 10 ani de zile. O viață de om. De copil cu leucemie, mă rog. La început am încercat să-mi țini piticii gratis departe de viața personală și profesională. Dar de ceva ani mi-am dat seama că îmi dădeam singur cu tesla în coaie. Cred că locul ăsta m-a promovat cel mai bine ca să mă cheme lumea la câștigat banul ghebos și să se arunce spre mine păsările deja impresionate. Când am pornit asta credeam că o să păstrez o distanță mare între mine și piticigratis. ca vrăjitorul din oz și tipul din spatele cortinei.
doar că oamenii e hateri și mă acuzau că scriu ce scriu pentru că-s nasol. așa că a fost necesar să arăt tuturor că-s un zeu auriu și înalt, cu ochi albaștri și dinți sclipitori ca faianța. și încet încet s-au combinat chestiiile. acum sincer nici nu mai știu când sunt eu și când sunt piticigratis. habar n-am unde încep eu și unde se termină piticigratis. sunt cu personalitatea asta paralelă exact cum sunt și cu mama ta.
Totuși, 10 ani. Cine s-ar fi așteptat?
Eu clar nu. Vă pup și vă stimez cu respect.
Radu „piticigratis”
Comentarii (44)
Sa fii iubit!
Si mersi pentru ce scrii.
Si daca nu iti convine piticigratis, dar totusi nu vrei sa arunci pe geam notorietatea construita pe brandul asta, poti sa mergi pe Radu-Găleţi-de-Ţâţe. Samanta e deja plantata in mintile oamenilor, trebuie doar s-o uzi.
Cine plm e Samanta?
kek. cand am facut in liceu poezia „sara pe deal” a intrebat unu „ba…cine e Sara asta?”.
sămânţa coaie. am un love/hate cu diacriticele.
la multi ani radu de la piticigratici
Nu-i ca si cum nu m-as fi obisnuit cu stilul tau pana acum dar mama e o doamna si n-are nicio vina ca fiu’su citeste Piticigratis. Tourette-ul tau e partea care da autenticitatea si savoarea postarilor tale mai mult decat subiectul abordat…n-o sa schimbi tu lumea dar macar o amuzi si, mai ales in perioada asta cand nu prea ne mai ne a rade, e ceva de apreciat. E totusi pacat ca umorul romanesc e bazat numai pe injurii…sper sa apara candva si un Carlin sau un Louis CK romanesc…vise naive.
Pe mine m-ai prins cu articolul ala cu „balsam nu folosesc, pentru ca nu sunt gay”. Ma pufneste rasul si acum, dupa ani de zile, cand imi amintesc. L-am tradus in engleza si l-am trimis si colegilor din UK care s-au amuzat copios si ei.
Felicitari ca ai rezistat 10 ani, iti urez macar inca 10!
HAI CU PENTA ACORDEONUL!
La multi ani! Faci parte din viata noastra si ne-ai invatat multe de-a lungul anilor despre..a trai si a simti lucrurile din alt punct de vedere, ca sa spun frumos. Life-coach-arule..suna bine
candva, o sa-ti dau o bere (ca sa nu te mai calicesti imbracat in banana). si altcandva, un picior in cur (ca si haterii pot fi hateriti). in rest, ramane cum am zis: viva pitijgratishi, mve salam, varvara, dacicolaci.
Multumesc ca dupa 10 ani inca ma faci sa rad. Zeule Auriu!:)
Îți mulțumesc pentru toate momentele în care am râs cu lacrimi, dar si pentru cele în care m.am ofticat nițel (femeie fiind). Te citeam când eram singura,te citesc și acum când țin un copil în brațe. Nu cred ca face nicio diferenta, voiam doar sa spun ca așa cum tu te.ai schimbat pe nesimțite și noi ne.am….maturizat?
O sa continui sa te citesc aici și oriunde altundeva o sa scrii, cât timp o sa scrii. La mulți ani!
dar copilu, copilu, ce zice?
galeti de tate, ce sa zica
La multi ani centaure
Morții lui de timp, trece prea repede… la mulți ani!
Dar de Sfînta Varvara ce se aude?
acolo am foarte foarte foarte multe idei faine dar are nevoie de un rework masiv. dupa salam.
Doamne ajuta, bossule, continua sa ne luminezi calea
De cate ori am intrat pe pagina sa dau un refresh, poate poate a mai bagat Radu ceva. Am si tradus unele articole in engleza, sa inteleaga si colegii de ce mi s-a facut rau de atata ras. Asta pana au banat pagina la munca.
Multumesc si la multi ani!
Da, Varvara mi-a plăcut și mie cel mai mult. Si „Antena 3 după ce pică cortina”. Măcar una ai terminat-o cat de cat.
Eu nu te citesc chiar de 10 ani ci, cred, de vreo doi ani. Mi-au placut majoritatea „scrierilor” tale, atat dpdv al subiectului abordat, cat si al stilului de a transmite ce gandesti. Sper sa nu decizi sa te opresti din aceasta activitate pentru ca, eu una, ti-as simti lipsa. Asa ca…la multi ani & la cat mai multe postari!
„Hai că m-am pupat singur în cur destul.”
„Vă pup și vă stimez cu respect.”
Tare, mulțumim pentru aromă. :)
ai prins-o.
dar prima postare a fost pe 2 martie
dar abia acum mi-am adus aminte
10 ani? Ba, ejnebun?! Hai naibii la mai mare, mi-am amintit parola de la blogul meu parolat de acum 10 ani.
Link la primul articol nu? Nu ți-e milă de leneși, Centaure?
Sa traiesti, coa’!
fa si tu ca Maddox si apuca-te de un podcast/emisiune de youtube ceva
multi ani inainte centaure! sa ai sanatate, idei, inspiratie.
Bă nu știu,dar zic si io
Auzi Radule, decât să te chinui să te pupi singur în cur,nu mai bine ne pupi tu pe noi,ca e mai simplu
boss, fa ceva cu varianta pentru mobil a site-ului
http://i.imgur.com/umnUhPv.png
se fixeaza adaugand | .entry-content img { max-width:100%; } | in dashboard – appearance – customize – additional css
si ar fi frumos daca ai scoate zoomul :D
e simplu.
editezi header.php (tot din dashboard ajungi la el) si adaugi | , user-scalable=no | la
trebuie sa arate asa:
postez aici ca nu ai pagina de contact
Se spune ca moldovenii ori sunt genii ori sunt prosti. Nu exista zona gri.
Asa de la un ungurean catre un moldovean, esti genial, menj a faszamba. Oricat de absurd ar parea, esti scriitorul meu preferat de cativa ani. Sa continui ce ai inceput ca generezi valoare literara contemporana. Tot respectul!
acum imi dadui seama ca n-o sa-mi vezi niciodata comentariul ca e deja aprobat
arunca o geana peste comentariul de sus. ala al lui moarteapetrecerii
man am vazut dar nu inteleg care e problema
aia cu imaginile face site-ul sa arate urat
si e un bug. bugurile trebuie fixate
daca vrei. nu incerc sa te fortez sau ceva
La multi ani ca nu faci rau. Uneori iti iese si e ziua mai faina! Si nu uita….sugi pula!
Cheers mate! La mai mulți! Crecă te citesc de fro opt-noo ani. Mizantrop level: BO$$. Păstrează căcatul ăsta sus. Adică keep that shit up.
Te pupa tata
Te citesc saptamanal de 7-8 ani.
Mi-ai oferit printre cele mai bune reprize de râs, in mod constant, multi ani.
Respect, Radu. Keep up the good work.
La multi ani boss, chiar ca esti precoc, eu la 10 ani imi mancam mucii, nici bilutze nu nimeream sa fac.
Mersi pentru momente memorabile!
ba nam,mai fo demult paici da nu-i nici o pierdere amu nite venii.